Korábban zárt, kis szobákkal, helyiségekkel épültek az otthonok. A XX. század közepéig mindenki a jól elkülönített élettereket részesítette előnyben. A ’90-es években azonban, egy átmeneti időszak után, az építészek és designerek áttértek a trendi, nyitott alaprajzok alkalmazására. A falak szó szerint leomlottak. Most nagy, gyönyörű tereink vannak, ahol úgy tűnik, maga az épület is szó szerint fellélegezhet.
Három oka van annak, hogy a nyitott alaprajzok talán nem a legmegfelelőbbek – legalábbis a családosok számára:
A zaj felerősödik
Képzeljük el az következő szituációt. A gyermekünk körbe-körbe száguldozik a triciklijén az óriási, nyitott térben. Körbejárta a nagy konyhaszigetet, felgyorsult, amikor beérkezett a nagy, elegáns előszobába, majd rátett mindenre még egy lapáttal, amikor nagy hanggal berobbant a nappaliba. Most ismételjük ezt meg. Kétszer. Adjunk hozzá még két gyereket, és a decibel szintje gyakran egy rock koncert szintjéig emelkedik.
A felnőttek nem sokkal jobbak, ha őszinték vagyunk. Egy nyitott tér akusztikája olyan, hogy mégha nem is kiabálunk, mégis mindenki hallhatja minden egyes szavunkat. Talán a szomszédok is. Kinek kell egyáltalán kaputelefon?
Nem lehet elrejteni a rendetlenséget
A soha nem szűnő hangzavartól eltekintve a házunknak – és másoknak is – esztétikai problémákkal is meg kell küzdenie. Igen, beszélgethetünk valakivel a nappaliban, miközben a konyhában éppen kávét főzünk, de ez a személy minden piszkos edényt, rendetlen pultot és a normális családi élet egyéb elemét is láthatja, miközben beszélgetünk. Valami mindig vonzza a tekintetét … és nem mindig jó értelemben.
A bútorok elrendezése különösen kihívást jelenthet
Az is gondot okozhat, hogy a bútorokat egy ilyen térben élhető és praktikus módon rendezzük el. Hogyan lehet a térelválasztást megoldani egy óriási szobában? Mennyi helyet szánunk az étkezőre? Mi a helyes egyensúly? Még abban az esetben is nehéz a dolgunk, ha már ezeket a kérdéseket megválaszoltuk. Sokszor az elrendezéssel kapcsolatos problémák csak akkor jelennek meg, ha már a bútorok a helyükön vannak, de kiderül, hogy élőben nem úgy ”működnek” ahogy kellene.
Ezzel természetesen nem akarjuk az sugallni, hogy minden nyitott alaprajz mentén tervezett otthon rossz lenne. Inkább az a célunk, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy érdemes átgondolni mik is a legfontosabb preferenciáink az otthonunkkal kapcsolatban mielőtt egy építkezésbe vagy vásárlásba vágnánk a fejszénket.
📢Ingatlan eladás önállóan? Mutatjuk hogyan!