A következő cikkben végigvesszük a legfontosabb lépéseket, amelyek szükségesek a fatüzelésű kályhák biztonságos használatához.
A nyílás előkészítése
Ha már van egy régi kandalló a házban, ha nincs, alaposan meg kell tervezni a kandallónyílás előkészítését. Érdemes olyan szakembert választani, aki képes elvégezni a szükséges építési munkákat is – kinyitni a kéménymellet egy nagyobb nyílás létrehozásához, elhelyezni az áthidalókat vagy például elhelyezni egy új kandallókövet.
Építési és környezetvédelmi rendelkezések
Hacsak nem új kémény építését tervezed, nincs szükség tervezési engedélyre a fatüzelésű kályha felszereléséhez, de meg kell győződni arról, hogy a telepítés megfelel-e az építési előírásoknak.
2022-től hatályba lép az új, egész Európára kiterjedő törvény, amelynek célja a károsanyag kibocsátás csökkentése és a levegő minőségének javítása. A jövőbeli szabályozási keretekkel kapcsolatos bizonytalanság ellenére ésszerű olyan új kályhát választani, amely megfelel a 2022-es szabályozásnak.
A szükséges teljesítmény meghatározása
A kályhák sokféle méretben és teljesítményben kaphatók, ezért fontos olyan hőteljesítményűt választani, amely megfelel a térnek ahol használni fogjuk. Az Arada cég olyan hasznos útmutatót állított össze, melynek segítségével könnyen kiszámíthatjuk a fűtési igényünket. Ehhez semmi mást nem kell tennünk mint megmérni a tér szélességét, hosszát és magasságát méterben, ezt összeszorozni, majd a kapott eredményt elosztani 14-gyel.
Nézzünk egy példát: a nappalink mérete: 3,2 m széles, 7 m hosszú és 2,4 m magas. Ennek megfelelően az alábbi számítást kell elvégeznünk:
3,2 x 7 x 2,4 / 14= 3.84 KW
Ez 3,84 kw fűtési követelményt jelentett számunkra, így egy 5 kW-os tűzhely bőven megfelelő lehet számunkra. Ha a kályhát egy nagy, nyitott terű helyiségben, vagy egy kivételesen nagy belmagasságú épületben fogjuk elhelyezni, akkor érdemes lehet egy nagyobb teljesítményű modellt választani.
A tervezés
Számos szabályozás vonatkozik a kandalló felépítésére és arra, hogy a kályha milyen messze lehet a faltól, vagy bármilyen éghető anyagtól. Ez hatással lehet a kandalló kialakítására, így ha olyan anyagokat vásárolsz mint például a csempe vagy az új kandallókő, érdemes először ellenőrizni a távolsági előírásokat a szakemberekkel, hogy minden a megfelelő rendben haladjon.
A telepítés
A telepítés ritkán tart tovább két napnál. A kályha beépítésén és a füstgátló bélésének felszerelésén túl ez magában foglalja az esetlegesen már meglévő téglák eltávolítását, és az új kandallókövek felrakását is.
A megfelelő fa kiválasztása
A legjobb ha alacsony nedvességtartalmú, kemencében szárított rönköket használunk. A magas nedvességtartalmú fa több füstöt eredményez, több kátrány felhalmozódásához vezet a kéménycsövekben, valamint a kályha üvegét megfeketíti. A kültéren tartott fát reggel első lépésként vigyünk be a kandalló mellé későbbi felhasználásra.
Amióta pár hónappal ezelőtt magunk is elkezdtük használni a saját kályhánkat, annak meggyújtása minden este a napi rituálénk része lett. Amint a tűz meggyullad, tudom, hogy ideje kipihenni a napot, kitölteni egy pohár finom italt és letenni a munkát aznapra. A kedvenc napszakunká vált.
📢Ingatlan eladás önállóan? Mutatjuk hogyan!