Szuper, új releváns videóval rukkolt elő Gyetván Csaba a héten. Szombathelyen járt, ahol Európa egyik legmodernebb és legnagyobb bútorlap gyára üzemel. Megnézhetjük hogyan hasznosítják újra a faforgácsot és hogyan lesz belőle újból bútorlap.
- A bútorlap megjelenését a 20. század közepére teszik, hiszen a második világháború után friss fából már nem lehetett kielégíteni az általános életszínvonal emelkedéssel járó fogyasztást. Ekkor kezdtek el faforgácsból nagy mennyiségben bútorlapot készíteni.
- A faforgácsot újrahasznosított fából készítik a gyárak.
- A hulladékfát darálóba öntik mérettől függetlenül, ahol a végcél a faforgács méret előkészítése. Ez az apríték még tartalmazza a szemetet és a nem oda illő tárgyakat.
- Tisztítóberendezésben szelektálják a fát a különböző anyagoktól . Az 7 szelektált elem a vas, réz, kavics, homok, papír, alumínium és a műanyag.
- A tisztított fából ezután forgácsot aprítanak a gépek.
- Szárítódobokban a forgácsot megszabadítják a nedvességtől. A szárítógép 100 tonna vizet képes elgőzőlni óránként. WOW.
- Szállítószalagon a faforgácsot műgyanta alapú ragasztóval keverik, és végtelenített forgácslap szőnyeget készítenek belőle.
- Előpréselés után fajsúly ellenőrzésen esik át a tömörített anyag, majd újból préselik magas hőmérsékleten.
- Ferde gerendás lapszabász géppel méretre vágják a forgácslapot.
- A forró lapokat lehűtik, majd papír anyag közé teszik. Ez a papír különböző mintázatban és színben érkezik a gyárba a vevő igényeinek megfelelően.
- A papírt műgyantával kezelik, hogy megkeményedjen, megszilárduljon.
- Az impregnált papír közé teszik a faforgácslapot méretre vágás után, majd laminálják.
- Így készül a bútorlap 🙂
Szuper volt megtudni, hogy egy ilyen hétköznapi tárgy gyártásához mennyi és milyen sokrétű technológiára van szükség. Külön öröm, hogy mindez újrahasznosított faanyagból van 🙂
📢Sell your home with us!We show you how!