Ha az otthonunk festéséről van szó akkor az első dolog a tervezés. Akár új megjelenést szeretnénk kölcsönözni az otthonunknak, akár különböző felületek megóvásáról van szó, amivel mindenképpen számolnunk kell az az időráfordítás ha minőségi festést szeretnénk a pénzünkért cserébe.
Hogyan tervezzük meg a festést évszakonként
Akár saját magad szeretnél festeni, vagy szakembert fogadsz, fontos figyelembe venni az évszakot és az időjárási viszonyokat. A tökéletes kinti hőmérséklet a festés során rövidebb száradási időt biztosít és minimalizálja a repedés vagy elszíneződés kockázatát.
Festés nyáron
A kinti festéshez a legjobb hőmérséklet 20 és 26 fok között van. Közvetlen napfénynek kitéve a festék minősége romolhat, illetve a nagyon magas hőmérséklet nem megfelelő tapadást vagy repedést, egyenetlen textúrát okozhat.
Tervezd meg a munkát és vedd figyelembe, hogy a fizikai megterhelés és a magas hőmérséklet hőgutához vezethet. Gondoskodj a megfelelő folyadék bevitelről és ha lehet, akkor inkább kora reggel vagy délután fess odakint. Szintén figyelj az oldószerek és a gyúlékony anyagok kezelésére. Mindig olvasd el a gyártó instrukcióit.
Mit fessünk nyáron?
Bármit. Tökéletes szezon a kinti és benti munkálatok elvégzésére. Figyeljük a az időjárást és kerüljük a nagyon forró nyári napokat, valamint az esőt.
Festés ősszel
Ez egy kiváló szezon, hogy felkészüljünk a télre és befejezzük a kinti munkálatokat. Különösen alkalmas beltéri festésre, hiszen kinyithatod az ablakokat és a huzat miatt a festék gyorsabban fog száradni, valamint a festék illattól is hamarabb megszabadulhatsz.
Több oka van annak, hogy miért nem szabad ősszel kint festeni. Az egyik, hogy az alacsony hőmérséklet befolyásolhatja a száradási és kötési folyamatot, ezáltal repedések jelenhetnek meg a felületen. A másik, a kiszámíthatatlan időjárás miatt ha hirtelen esni kezd, az egész addigi munkád kárba vész. Ha mégis kint festenél, válassz inkább kisebb munkákat mint például az ajtók vagy ablakok festése.
Mit fessünk ősszel?
Fókuszáljunk a belső munkálatokra és adjunk új színt a nappalinak vagy hálószobáknak. Ha van fa bútor az otthonban, akkor az alapozás után újból festhetjük. A fémből készült tárgyakat pedig spray festékkel kezelhetjük.
Festés télen
A téli fagy nem kedvez a festéknek. A nagyobb dolgokba semmiképpen ne kezdjünk bele, azonban a beltéri ajtókat vagy kisebb bútorok felújítását megtehetjük büntetlenül. Bármilyen nehéz is, ezt az időszakot ki kell várni, hiszen a festék nem fog száradni és nem tudunk megfelelően szellőztetni. Ráadásul a ha latex festéket használunk akkor a benne lévő víz valószínüleg megfagy.
Festés tavasszal
Tavasszal, mikor a az időjárás enyhe, végre újult erővel vethetjük bele magunkat a festési munkálatokba. Mielőtt azonban belevágnánk, bizonyosodjunk meg róla, hogy a hőmérséklet 15 fok felett van és esni sem fog. Gyakorlatilag belekezdhetünk mindenbe, legyen szó kültéri vagy beltéri festésről. Olvassuk el a tájékoztatót a festék hátoldalán, hiszen léteznek olyan festékek, melyeknek hosszabb száradási ideje van és a munkát még korán reggel el kell végezni, hogy a hűvös éjszakára már megszáradjon. Fontos szintén, hogy eső után várjuk meg míg a felület teljesen megszárad, semmiképpen ne fessünk nedves falakat, kerítéseket.
A legideálisabb külső hőmérsékletű napok kiválasztása a festéshez kulcsfontosságú.
📢Ingatlan eladás önállóan? Mutatjuk hogyan!